Uwaga!

Trwaj± prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny bêdzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczaæ og³oszeñ na gie³dzie
- nie wykonywaæ ¿adnych innych czynno¶ci zwi±zanych z og³oszeniami

Przewidujemy, ¿e czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie mo¿na normalnie korzystaæ z tre¶ci zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie mo¿liwe bêdzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodno¶ci wynikaj±ce z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszê klikn±æ aby uzyskaæ wiêcej informacji.

P³yta gruborowkowa

Has³a dotycz±ce
p³yt gramofonowych:

Direct metal mastering
P³yta drobnorowkowa
P³yta gruborowkowa
RIAA krzywa

P³yta gruborowkowa (rzadziej nazywana te¿ normalnorowkow±) to pierwszy powszechnie stosowany typ p³yty gramofonowej. P³yty gruborowkowe s± te¿ potocznie nazywane szelakowymi ze wzglêdu na materia³ z jakiego siê je najczê¶ciej produkowa³o. W literaturze anglojêzycznej nie stosuje terminu, kóry by³ by dos³ownym t³umaczeniem polskiego terminu p³yta gruborowkowa, lecz u¿ywa siê okre¶lenia p³yty 78-obrotowe - 78rpm records. P³yty gruborowkowe s± dwustronne. Rowek z zapisem zaczyna siê przy brzegu p³yty i koñczy przy jej ¶rodku. Stosowano prêdko¶æ 78 obrotów na minutê.

P³yty gruborowkowe wystêpuj± w kilku rodzajach. Najwiêksz± popularno¶æ zdoby³y p³yty o ¶rednicy 10 cali pozwalaj±ce na zapis do oko³o 3 minut na stronê. Drugim najpopularniejszym wariantem by³y p³yty 12-calowe pozwalaj±ce na zapis do oko³o 5 minut na stronê.

Na p³ytach gruborowkowych stosowany by³ tylko zapis monofoniczny, a rowek ma szeroko¶æ 150 mikronów. Wed³ug zaleceñ IEC promieñ wierzcho³ka ig³y ma siê zawieraæ w przedziale 51-76µm.

Pierwsze p³yty z zapisem d¼wiêku powsta³y jeszcze w XIX wieku. Pierwotnie stosowano ró¿ne materia³y do wyrobu p³yt, brak by³o standaryzacji rozmiarów, prêdko¶ci obrotowych i sposobu nacinania rowka, a p³yty by³y nagrywane w sposób czysto akustyczny za po¶rednictwem tuby po³±czonej z rylcem. W latach 1920-tych rozpowszechni³o siê nagrywanie z pomoc± mikrofonu i wzmacniaczy lampowych oraz ustandaryzowa³y siê parametry techniczne samych p³yt. Zaowocowa³o to podniesieniem jako¶ci nagrañ.

Po wprowadzeniu na rynek p³yt drobnorowkowych produkcja p³yt gruborowkowych zaczê³a w pó¼nych latach 1950-tych szybko maleæ i praktycznie zanik³a w latach 1960-tych. Pó¼niej sporadycznie wydawane by³y tylko p³yty gruborowkowe adresowane na rynek kolekcjonerski. Chocia¿ same p³yty gruborowkowe ju¿ dawno wysz³y z produkcji, z oferty nie znikn±³ sprzêt do ich odtwarzania. Dostêpne s± gramofony z prêdko¶ci± 78rpm i niewielka ilo¶æ wk³adek z ig³ami do odtwarzania p³yt gruborowkowych.

Je¶li maj± Pañstwo uwagi dotycz±ce tej strony lub zauwa¿yli¶cie na niej b³êdy, dajcie nam znaæ.
Aby przekazaæ swoje uwagi do redakcji proszê
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl