Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Nuwistor

Hasła dotyczące
lamp elektronowych:

Lampa elektronowa
Nuwistor
Trioda

Nuwistor (ang. nuvistor) to jeden z typów próżniowych lamp elektronowych. Nuwistory to lampy miniaturowe. Inaczej niż w typowych lampach, obudowy nuwistorów były wykonane nie ze szkła, lecz z metalu. Podstawa z wyprowadzeniami była wykonana z ceramiki. Nuwistory weszły na rynek już w czasach kiedy produkowano tranzystory, a ich największa popularność przypadła na lata 1960-te. Większość nuwistorów to triody, rzadziej spotykane były też tetrody.

Nuwistory mają kształt cylindryczny, średnicę około 1cm i wysokość około 2cm. Z uwagi na małe rozmiary także wyprowadzenia są miniaturowe. Wyprowadzenia są jednak chronione przez przedłużenia obudowy. Dla nuwistorów opracowane były specjalne podstawki. Nuwistory produkowano w całości w większych komorach próżniowych.

Nuwistory charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Zalety nuwistorów to duża trwałość i niezawodność, niskie mikrofonowanie, niskie szumy, znaczna wytrzymałość mechaniczna i stabilność temperaturowa.

Nuwistory stosowano głównie w urządzeniach pracujących na częstotliwościach radiowych, przykładowo w telewizorach czy oscyloskopach. W technice audio nuwistory też znalazły liczne zastosowania, zarówno w sprzęcie profesjonalnym jak i domowym. Stosowały je renomowane firmy jak AKG, Conrad Johnson, Harman Kardon, McIntosh czy Neumann.

W przeciwieństwie do lamp próżniowych ze szklaną obudową, nuwistory zupełnie wyszły z produkcji. Ostatnim znanym przykładem komercyjnego zastosowania nuwistorów w audio były urządzenia serii Nu-Vista brytyjskiej firmy Musical Fidelity. Ta limitowana produkcja została uruchomiona pod koniec lat 1990-tych w oparciu o zgromadzone przez producenta zapasy nuwistorów.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl