Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Mostkowanie wzmacniaczy (BTL)

Hasła dotyczące
wzmacniaczy:

DDFA
Home Theater Bypass
Klasa pracy wzmacniacza
Mostkowanie wzmacniaczy (BTL)
Współczynnik tłumienia
Wzmacniacz klasy D

Mostkowanie wzmacniaczy (ang. bridge-tied load, w skrócie BTL, lub obiegowo samo bridged) polega na zastosowaniu konfiguracji, w której dwa takie same wzmacniacze pracują razem, na wejście jednego z tych wzmacniaczy podłączony jest sygnał o odwróconej fazie, a obciążenie jest podłączone pomiędzy wyjścia obydwu wzmacniaczy.

Mostkowanie dwukrotnie zwiększa napięcie dostępne na wyjściu. Impedancje wyjściowe połączonych wzmacniaczy się sumują, co powoduje, że po zmostkowaniu dwa razy większa jest też impedancja wyjściowa zmostkowanego wzmacniacza. W rezultacie przy zachowaniu tej samej impedancji obciążenia dwa razy mniejszy jest współczynnik tłumienia. W przypadku typowych wzmacniaczy tranzystorowych o niedużych impedancjach wyjściowych zmniejszenie współczynnika tłumienia nie ma istotnego znaczenia.

Mostkowanie wzmacniaczy
Schemat blokowy mostkowania.

Mostkowanie daje podwojenie dostępnego napięcia, ale maksymalne prądy dostępne ze wzmacniaczy pozostają bez zmian. Nie zmieniają się też ograniczenia poszczególnych wzmacniaczy związane z limitami termicznymi czy wydolnością zasilaczy. Wzrost mocy realnie dostępnej po zmostkowaniu będzie więc zależny od maksymalnych prądów wzmacniaczy oraz od podłączonego obciążenia. Warto wyróżnić dwa szczególne przypadki. Przy podłączeniu dwukrotnie większego obciążenia zawsze można uzyskać podwojenie mocy (przykładowo dwa wzmacniacze o mocy 100W/4Ω po zmostkowaniu dadzą 200W/8Ω). Natomiast przy zachowaniu takiego samego obciążenia w najbardziej korzystnym teoretycznie przypadku, kiedy wzmacniacz jest w stanie wytworzyć odpowiedno duże prądy maksymalne, można uzyskać czterokrotne zwiększenie mocy (dwa wzmacniacze o mocy 50W/8Ω po zmostkowaniu dadzą w takich okolicznościach 200W/8Ω). Aby uzyskać czterokrotne zwiekszenie mocy wzmacniacze muszą być jednak zdolne do podwojenia prądu, co jest w praktyce rzadko spotykane.

Typowe, dwukanałowe wzmacniacze stereofoniczne mogą być mostkowane pod warunkiem, że mają wspólne terminale (typowo oznaczone czarnym kolorem) podłączone do wspólnej masy, co jest często spotykane. Opcja mostkowania jest nieraz konstrukcyjne wbudowana we wzmacniaczach stereofonicznych. Część wzmacniaczy można też adaptować bądź to poprzez nieduże przeróbki konstrukcyjne bądź poprzez dodanie dodatkowych układów wejściowych.

Kiedy wzmacniacz jest zmostkowany nie należy łączyć do masy żadnego z wykorzystywanych terminali wyjściowych. Typowo jako wyjścia w zmostkowanym wzmacniaczu wykorzystywane są terminale oznaczone kolorem czerwonym.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl