Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Membrana bierna

Hasła dotyczące
obudów
głośnikowych:

Bass-reflex
Isobaric (Compound)
Membrana bierna
Obudowa otwarta
Obudowa pasmowo-przepustowa
Obudowa z elementem stratnym
Obudowa zamknięta
Variovent

Membrana bierna (ang. passive radiator, auxilliary bass radiator) to element stosowany w konstrukcji zestawów głośnikowych. Membrana bierna z zewnątrz wygląda tak samo jak zwykły głośnik. Tradycyjna membrana bierna jest ustrojem czysto mechnicznym. Składa się ona z kosza, samej membrany i zawieszenia. Membrana bierna nie posiada natomiast elementów takich jak karkas, cewka, magnes i układ magnetyczny.

Membrana bierna

Membrana bierna jest wykorzystywana do konstrukcji zestawów głośnikowych - tak zwanych zestawów z membraną bierną. Zestawy z membraną bierną ze względu na teorię opisującą ich działanie są pokrewne zestawom typu bass-reflex. Podobnie jak otwór w obudowie bass reflex, membrana bierna pozwala wykorzystać promieniowanie tylnej strony membrany głośnika basowego i promieniuje użyteczny sygnał akustyczny. Mimo pokrewieństwa z bass-reflexem membrana bierna jest jednak zdecydowanie rzadziej stosowana, głównie ze względu na koszty.

Podobnie jak bass-reflex, membrana bierna pozwala poszerzyć od strony niskich częstotliwości pasmo przenoszenia i zwiększyć efektywność w zakresie niskich tonów w porównaniu z obudową zamkniętą. W porównaniu z bass-reflexem, obudowa z membraną bierną ma nieznacznie szybsze opadanie charakterystyki na niskich tonach. Natomiast membrana bierna pozwala uwolnić się od typowych dla bass-reflexu problemów takich jak podbarwienia od rezonansów tunelu czy szumy turbulencyjne. Membrana bierna daje też możliwość prawidłowego zestrojenia zestawów, w których ze wględu na małą objętość skrzynki trudno jest zmieścić tunel BR o wystarczająco dużej średnicy.

Obudowę z membraną bierną stroi się podobnie jak obudowę bass-reflex. Jako element do końcowej regulacji strojenia można wykorzystywać masę biernej membrany, na przykład poprzez instalację dodatkowego obciążenia na membranie.

Jako membranę bierną można też wykorzystać kompletny głośnik, choć normalnie nie jest to praktykowane ze względu na wyższe koszty. Jednak wykorzystanie w roli membrany biernej kompletnego głośnika daje dodatkowe możliwości techniczne. Można bowiem wprowadzić tłumienie układu rezonansowego poprzez podłączenie rezystora do zacisków głośnika pracującego w roli biernej membrany.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl