Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

LITI (laser-induced thermal imaging)

Hasła dotyczące
technologii produkcji ekranów:

Generacja tafli
IGZO
LITI
LTPS

LITI to technika, która służy do nanoszenia na podkład warstw materiałów tworzących ściśle określony wzór. W szczególności technika LITI może być wykorzystywana do nanoszenia poszczególnych warstw tworzących emisyjną część ekranów OLED czy też do nanoszenia filtrów kolorów ekranów LCD.

W technice LITI wykorzystywana jest tak zwana warstwa transportowa (donor), na której równomiernie rozmieszczona jest cienka warstwa materiału przeznaczonego do naniesienia na podkład (receptor). Przy pomocy lasera i odpowiedniego układu optycznego donor jest selektywnie podgrzewany w tych miejscach, które mają być pokryte nanoszonym materiałem. Pod wpływem temperatury materiał odrywa się od warstwy transportowej i przenoszony jest na podkład.

Główne metody konkurencyjne wobec LITI to próżniowe naparowania materiałów z wykorzystaniem masek (shadow mask) oraz nadruk. Technika próżniowego naparowania jako pierwsza weszła do komercyjnego użytku. Jest ona jednak kosztowna, nie daje się jej stosować na dużych taflach. Jako wadę techniki próżniowego naparowania podawano też trudności z produkcją ekranów o wysokich rozdzielczościach, ale z czasem udało się uzyskać znaczny postęp w tym względzie. Metoda nadruku wciąż jest na etapie eksperymentalnym. Oczekuje się, że będzie to technolgia najtańsza, ale ona też nie pozwoli na produkcję ekranów o bardzo wysokiej rozdzielczości. Według publikacji firm pracujących nad komercjalizacją LITI (3M, Samsung), technologia LITI ma umożliwić osiągnięcie precyzji nanoszenia wzoru na poziomie pojedynczych mikronów (nadruk i próżniowe naparowanie pozwalają na precyzję rzędu kilkunastu mikronów), co pozwoliło by na produkcję ekranów o rozdzielczości powyżej 300ppi. Oczekuje się, że technogia LITI będzie droższa niż technika nadruku, ale może być tańsza od techniki próżniowego naparowania.

Technologia LITI jak na razie jest w fazie eksperymentalnej i nie była jeszcze wykorzystywana w komercyjnej produkcji ekranów.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2016 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl