Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

LITI (laser-induced thermal imaging)

Hasła dotyczące
technologii produkcji ekranów:

Ekrany - parametry geometryczne
Generacja tafli
IGZO
LITI
LTPS

LITI to technika, która służy do nanoszenia na podkład warstw materiałów tworzących ściśle określony wzór. W szczególności technika LITI może być wykorzystywana do nanoszenia poszczególnych warstw tworzących emisyjną część ekranów OLED czy też do nanoszenia filtrów kolorów ekranów LCD.

W technice LITI wykorzystywana jest tak zwana warstwa transportowa (donor), na której równomiernie rozmieszczona jest cienka warstwa materiału przeznaczonego do naniesienia na podkład (receptor). Przy pomocy lasera i odpowiedniego układu optycznego donor jest selektywnie podgrzewany w tych miejscach, które mają być pokryte nanoszonym materiałem. Pod wpływem temperatury materiał odrywa się od warstwy transportowej i przenoszony jest na podkład.

Główne metody konkurencyjne wobec LITI to próżniowe naparowania materiałów z wykorzystaniem masek (shadow mask) oraz nadruk. Technika próżniowego naparowania jako pierwsza weszła do komercyjnego użytku. Jest ona jednak kosztowna, a jej stosowanie na dużych taflach jest trudne. Jako wadę techniki próżniowego naparowania podawano też dawniej trudności z produkcją ekranów o wysokich rozdzielczościach, ale z czasem udało się uzyskać znaczny postęp w tym względzie. Metoda nadruku wciąż jest na etapie eksperymentalnym. Oczekuje się, że będzie to technolgia najtańsza, ale prawdodpodobnie nie pozwoli ona na produkcję ekranów o bardzo wysokiej rozdzielczości. Według publikacji firm pracujących nad komercjalizacją LITI (3M, Samsung), technologia LITI miała umożliwić osiągnięcie precyzji nanoszenia wzoru na poziomie pojedynczych mikronów (nadruk i próżniowe naparowanie pozwalają na precyzję rzędu kilkunastu mikronów). Oczekiwano, że technogia LITI będzie droższa niż technika nadruku, ale potencjalnie tańsza od techniki próżniowego naparowania.

Technologia LITI jak na razie pozostała w fazie eksperymentalnej i nie była wykorzystywana w komercyjnej produkcji ekranów. Stopniowe udoskonalenia techniki próżniowego naparowania oraz dalsze prace nad wdrożeniem techniki nadruku wskazują, że technologia LITI prawdopodobnie nie będzie wykorzystywana w produkcji masowej.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl