Uwaga!

Trwaj± prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny bêdzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczaæ og³oszeñ na gie³dzie
- nie wykonywaæ ¿adnych innych czynno¶ci zwi±zanych z og³oszeniami

Przewidujemy, ¿e czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie mo¿na normalnie korzystaæ z tre¶ci zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie mo¿liwe bêdzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodno¶ci wynikaj±ce z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszê klikn±æ aby uzyskaæ wiêcej informacji.

G³owica magnetofonowa

Has³a dotycz±ce
magnetofonów:

Compact Cassette
DAT
DCC
Dolby HX
Elcasete
G³owica magnetofonowa
Kaseta 8-¶cie¿kowa
Magnetofon szpulowy

Czê¶æ magnetofonu s³u¿±ca do odczytu, rejestracji lub kasowania sygna³u na ta¶mie magnetycznej.

W trakcie zapisu lub kasowania g³owica generuje pole magnetyczne w sposób zale¿ny od wzbudzanego w niej sygna³u elektrycznego. Pole magnetyczne generowane przez g³owicê w trakcie kasowania lub zapisu powoduje trwa³e namagnesowanie ta¶my magnetycznej.

W trakcie odczytu w g³owicy generowany jest sygna³ zale¿ny od zmian pola magnetycznego wywo³ywanych przez ta¶mê przesuwaj±c± siê po g³owicy.

Wed³ug wykonywanych funkcji g³owice dzielimy na odczytuj±ce, zapisuj±ce, kasuj±ce. G³owice uniwersalne pe³ni± wiêcej ni¿ jedn± funkcjê. Oprócz tego stosowane s± te¿ sporadycznnie osobne g³owice do wstêpnego namagnesowania ta¶my. W magnetofonach najczê¶ciej stosowane s± 2 lub 3 g³owice. W magnetofonach dwug³owicowych jedna z g³owic musi byæ g³owic± uniwersaln± (zapisuj±co-odczytuj±c±). Generalnie konstrukcja trójg³owicowa jest traktowana jako rozwi±zanie wy¿szej jako¶ci. Nie oznacza to jednak aby magnetofony dwug³owicowe zawsze ustêpowa³y jako¶ciowo magnetofonom trójg³owicowym.

W czasie pracy g³owice zu¿ywaj± siê. Jest to spowodowane przez tarcie ta¶my przesuwaj±cej siê po g³owicy. Trwa³o¶æ g³owic jest zale¿na od zastosowanych materia³ów i waha siê od kilkuset do oko³o stu tysiêcy godzin pracy.

Dominuj±cym typem g³owicy w magnetofonach jest g³owica pier¶cieniowa, która jest przetwornikiem elektromagnetycznym. Sk³ada siê ona z dwóch obwodów. Obdwód magnetyczny ma postaæ rdzenia ze szczelin± robocz±. Z kolei obwód elektryczny tworzy cewka (lub cewki) nawiniête na rdzeniu magnetycznym. Do wykonania obwodu megnetycznego chêtnie stosowano permaloj ze wzglêdu na jego dobre w³a¶ciwo¶ci magnetyczne. Ze wzglêdu na nisk± wytrzyma³o¶æ mechaniczn± permaloju opracowano te¿ szereg innych, odporniejszych mechanicznie materia³ów do konstrukcji g³owic.

W magnetofonach stosowane te¿ s± g³owice magnetorezystancyjne, sw± zasad± dzia³ania pokrewne g³owicom w dyskach twardych. W g³owicach tego typu wykorzystywany jest efekt zmiany rezystancji materia³u pod wp³ywem pola magnetycznego.

Je¶li maj± Pañstwo uwagi dotycz±ce tej strony lub zauwa¿yli¶cie na niej b³êdy, dajcie nam znaæ.
Aby przekazaæ swoje uwagi do redakcji proszê
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl