Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Dual Concentric

Hasła dotyczące
rodzajów głośników:

AMT (Air Motion Transformer)
Dnote
Dual Concentric
Głośnik BMR
Głośnik DML (nxt)
Głośnik pierścieniowy
Głośnik rotacyjny
Głośnik tubowy
LAT (Linear Array Transducer)
Uni-Q
Wstęgowy głośnik

Dual Concentric to jeden z grupy koncentrycznych zespołów głośnikowych. Jest to rozwiązanie firmy Tannoy. Zespół Dual Concentric jest połączeniem dwóch osobnych głośników w jeden zintegrowany, koncentryczny zespół. Centra obydwu głośników znajdują się na wspólnej osi. Głośnik wysokotonowy jest umieszczony za głośnikiem niskośredniotonowym, a emitowny przezeń dźwięk jest promieniowany przez tubę ukształtowaną wewnątrz głośnika niskośredniotonowego, na osi całego systemu. Oprócz tego membrana głośnika niskośredniotonowego też stanowi przełużenie tuby głośnika wysokotonowego.

Inauguracja Dual Concentric miała miejsce w 1947 roku i od tego czasu jest to jedno z najbardziej charakterystycznych rozwiązań technicznych firmy Tannoy, stosowane zarówno w modelach na rynek profesjonalny jak i w modelach na rynek domowy.

Rozmiary głośników Dual Concentric zawierały się w przedziale od 4 do 15 cali (sekcja niskotonowa). Membrany niskotonowe wykonywane były początkowo z papieru, a później także z tworzyw sztucznych. W membranach papierowych stosowane były też domieszki innych włókien jak nylon czy kevlar. Rozmiary membrany wysokotonowej zawierały się w przedziale od 19 do 50 mm. Jako materiał do wykonania membrany wysokotonowej stosowano między innymi aluminium i tytan. W niektórych modelach Dual Concentric tuba głośnika wysokotonowego była zasłonięta przy pomocy akustycznie przeźroczystej kopułki.

Konstrukcja tuby sekcji wysokotonowej też miała różne warianty. Stosowane są różne konstrukcje falowodów umieszczonych bezpośrednio przy membranie wysokotonowej - Pepperpot Waveguide oraz Tulip Waveguide.

Przez wiele lat po inauguracji głośników Dual Concentric, stosowano w nich wyłącznie magnesy Alnico, później wprowadzono też magnesy ferrytowe. Jeszcze poźniej w sekcji wysokotonowej stosowano też magnesy neodymowe. Pierwsze modele głośników korzystały z jednego magnesu zarówno dla sekcji niskotonowej jak i dla wysokotonowej. Później wprowadzono osobne magnesy dla sekcji wysokotonowej i niskotonowej.

W wielu modelach jeden zespół Dual Concentric obsługiwał całe pasmo. Tannoy miał też modele, w których głośniki Dual Concetric współpracowały z dodatkowymi głośnikami, czy to basowymi, czy też superwysokotonowymi.

Według firmowej literatury Tannoya Dual Concentric dobrze aproksymuje źródło punktowe i zapewnia wyrównanie czasowe współpracujących głośników oraz równomierną charakterystykę kierunkową w rejonie częstotliwości podziału. Zagadnienie to jednak nie jest precyzyjnie omówione w materiałach informacyjnych producenta, a znaczna odległość pomiędzy cewkami sekcji niskotonowej i wysokotonowej sugeruje, że nie ma tu wyrównania czasowego. Trzeba jednak pamiętać, że centra akustyczne głośników dynamicznych nie są stałe w całym zakresie częstotliwości i nie muszą pokrywać się ściśle z centrami geometrycznymi cewek, a przesunięcia fazowe wprowadzają też zwrotnice i dodatkowo możliwe jest jeszcze odwracanie polaryzacji podłączenia głośników.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl