Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

DoP (DSD over PCM)

DoP (DSD over PCM) to specyfikacja pozwalająca przesyłać sygnał typu DSD (1-bitowy) zakodowany w postaci pliku PCM. Samo wykorzystanie DoP nie wprowadza żadnych zmian w sygnale audio, dane są wiernie zachowane w oryginalnej postaci i są to w dalszym ciągu dane typu DSD. Specyfikacja DoP określa sposób zapisu danych DSD w próbkach pierwotnie przeznaczonych dla sygnału PCM oraz definuje też metodę, dzięki której urządzenie odbiorcze może zidentyfikować czy odebrany sygnał to DoP czy zwykły PCM.

Koncepcja DoP powstała w firmie dCS w 2011 roku. Została ona opracowana głównie z myślą o transmisji plików audio przez USB, gdzie jest najczęściej obsługiwana. Można też stosować DoP przy transmisji SPDIF, AES/EBU, Firewire czy innej, jeśli sprzęt zostanie do tego przystosowany.

W DoP wykorzystywany jest 24-bitowy PCM. Według specyfikacji na miejscach przeznaczonych dla 16-tu najmłodszych bitów próbki PCM zapisywana jest grupa kolejnych 16-tu bitów sygnału DSD. Natomiast na miejscach przeznaczonych dla 8 najstarszych bitów próbki zapisywany jest kod służący do identyfikacji DoP (DSD marker).

Aby transmisja DoP działała prawidłowo próbki PCM muszą być wiernie przekazywane przez cały tor transmisyjny bez jakichkolwiek zmian (czyli tzw. bit-perfect). Jeśli sygnał PCM zostanie zmieniony (na przykład przejdzie przez cyfrową regulację głośności) to zaszyty w nim kod identyfiakcyjny ulegnie zniszczeniu, a odbiornik zidentyfikuje dane jako zwykły PCM zamiast DoP. Kiedy zawiedzie identyfikacja sygnału DoP, a dane zostaną zinterpretowane i odtworzone jako zwykły PCM, to będzie słyszalny szum o umiarkowanym poziomie.

Na płytach SACD i w podstawowej wersji plików DSD (DSD64) stosowany jest jednobitowy zapis o częstotliwości próbkowania 2,8224 MHz (64*44,1kHz). W takim przypadku do przesłania DoP jako nośnik potrzebny jest więc sygnał PCM 176,4kHz/24bity. Można też przesłać DSD o większej częstotliwości. Dla DSD128 wystarczy podnieść częstotliwość próbkowania nośnika PCM do 352,8kHz. Jest też przewidziana zmodyfikowana metoda transmisji dla tych przypadków gdy nie są wspierane wysokie częstotliwości PCM (jak AES/EBU). Para kanałów PCM może być wykorzystana do transmisji jednego kanału DSD128, co jest sygnalizowane dla odbiornika w postaci zmienionej wersji kodu identyfikacyjnego.

Ponieważ transmisja DoP nie wykorzystuje 8 najstarszych bitów 24-bitowej próbki do przekazywania informacji o sygnale audio, jest to metoda mniej wydajna od transmisji plików DSD w formie natywnej. Zaletą DoP jest jednak lepsze wsparcie w sprzęcie komputerowym. W szczególności chodzi o zagadnienia takie jak brak obsługi DSD w systemach operacyjnych Apple, czy konieczność stosowania dodatkowych sterowników w innych systemach.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl