Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

BNC łączówka

Hasła dotyczące
gnizad i wtyków:

BNC
Jack
MMCX
Pentaconn
XLR

Opracowany w latach 40-tych typ łączówki stosowany w wielu dziedzinach. Nazwa to skrót od słów Bayonet Neill-Concelman.

BNC występuje w dwóch wersjach: 50-omowej oraz 75-omowej. Obie wersje są kompatybilne mechanicznie, ale przy wyższych częstotliwościach przesyłanego sygnału niedopasowanie impedancji może spowodować problemy z jakością sygnału. BNC służy do realizacji połączeń wykorzystujących kable koncentryczne. BNC jest łączówką bagnetową. W żeńskim konkektorze na obwodzie są dwa nieduże, walcowate występy. Natomiast w kołnierzu konketora męskiego są dwie szczeliny dopasowane do występów w konkektorze żeńskim, a także sprężyna. Po przekręceniu konektora męskiego o odpowiedni kąt łączy się on z konektorem żeńskim. Nacisk sprężyny oraz zaklinowanie szczelin na walcowatych występach żeńskiego konektora zapewniają trwałość połączenia. Aby rozłączyć konektory trzeba przy obrocie w przeciwną stronę docisnąć sprężynę.

Zakres zastosowań BNC jest szeroki. Złącze jest stosowane między innymi do połączeń sygnałów radiowych, sygnałów video, podłączania anten, przesyłania sygnałów cyfrowych. BNC jest także popularny w elektronicznej aparaturze pomiarowej.

W domowym audio BNC stosuje się niekiedy do wykonywania połączeń cyfrowych (niosących sygnał SPDIF), podobne są zastosowania w profesjonalnym audio (między innymi w standardzie SDIF). Popularność łączówki BNC w audio ma tendencję malejącą i coraz rzadziej można spotkać sprzęt audio korzystający z tego rodzaju gniazd.

konektor BNC

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl