\ Bluesound - słownik audio
Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Bluesound

Hasła dotyczące
bezprzewodowej
transmisji audio:

AirPlay
Bluesound
Heos
Play-Fi
WiSA

Bluesound to system do tworzenia wielopokojowych systemów audio bazujących na komunikacji przez sieć lokalną, czy to łączami bezprzewodowymi Wi-Fi czy przewodowymi Ethernet. Aby korzystać z systemu Bluesound potrzebne są:
- lokalna sieć
- zainstalowana aplikacja BlueOS
- zestawy głośnikowe i/lub urządzenia elektroniczne z zainstalowaną obsługą transmisji systemu Bleuesound.

Dla podstawowej funkcjonalności Bluesound połączenie z Internetem nie jest wymgagane. Urządzenia sterujące (tablety, smartfony) łączą się bezprzewodowo przez Wi-Fi do tej samej sieci, do której podłączone są urządzenia Bluesound. Niektóre urządzenia systemu Bluesound (Vault, VAULT 2) można podłączyć do sieci lokalnej tylko przewodowo (Ethernet).

Aplikacje Bluesound są w kilku wersjach. Aplikacje dla urządzeń mobilnych (Android, Apple, Kindle) są dostępne w internetowych serwisach z aplikacjami dla każdego z systemów (Google play, AppStore, Amazon). Aplikacje dla komputerów PC (Windows) i Mac (Mac OS) można ściągać z witryny producenta. Zakres funkcjonalności aplikacji na urządzenia mobilne i komputery PC/Mac nie jest identyczny, niektóre operacje mogą być realizowane tylko w jednej wersji oprogramowania.

Bluesound to marka utworzona przez firmę Lenbrook. Bluesound należy do jednej grupy wraz z markami NAD i PSB (stan z kwietnia 2017). Bluesound został wprowadzony do sprzedaży w roku 2013. Sprzedaż rozpoczęła się na rynku skandynawskim, w sieci sklepów Hi-Fi Klubben. Lista wprowadzonych na początku modeli obejmowała:
NODE N100 - kontroler
POWERNODE N150 - kontroler ze wzmacniaczem
VAULT V500 (z dyskiem 1 TB) - kontroler / ripper / serwer
PULSE P300 - głośnik bezprzewodowy

Urządzenia systemu Bluesound mogą odtwarzać pliki ze smartfonów, tabletów, nośników USB, komputerów w sieci lokalnej czy dysków sieciowych NAS. Modele Vault mają wbudowany dysk twardy do przechowywania plików. Możliwe jest grupowanie obiorników w systemie Bluesound. Można dwa zestawy głośnikowe skonfigurować jako parę kolumn stereo.

Za pośrednictwem łącza Internetowego urządzenia Bluesound mogą korzystać z serwisów strumieniowych czy internetowego radia. Lista obsługiwanych serwisów może się zmnieniać wraz z zaktualizacja oprogramowania i może być różna dla różnych regionów. W kwietniu 2017 obsługiwane były serwisy wymienione poniżej.
Radio: CALM Radio, iHeartRadio, Radio Paradise, Slacker Radio, TuneIn.
Serwisy muzyczne: Deezer, Groove, JUKE, KK Box, Murfie, Napster, Qobuz, Spotify, Tidal, WiMP.
Ściąganie plików: HDTracks, HighresAudio.

Bluesound może współpracować (kwiecień 2017) z następującymi systemami sterowania: Control4 (wymagany sterownik BlueOS), Crestron (wymagany sterownik BlueOS), Push, Roon (wymagana subskrypcja Roon), RTI (wymagany sterownik BlueOS).

Przy pracy bezprzewodowej ilość podłączonych do sieci odtwarzaczy Bluesound nie powinna przekraczać 16. W przypadku gdy potrzebne jest podłączenie większej ilości odtwarzaczy producent zaleca zastosowanie kablowego podłączenia do sieci. Przy pracy kablowej liczbę odtwarzaczy można zwiększyć do 64.

Według stanu z kwietnia 2017 wspierane było odtwarzanie plików wymienionych poniżej.
Ze stratną kompresją:
MP3 (maksymalnie 48kHz, 16 bitów, 320kbs),
AAC (maksymalnie 48kHz, 16 bitów, 320kbs),
WMA (maksymalnie 48kHz, 16 bitów, 320kbs),
OGG (maksymalnie 48kHz, 16 bitów, 320kbs),
Z bezstratną kompresją:
WMA-L (maksymalnie 96kHz, 24 bity),
FLAC (maksymalnie 192kHz, 24 bity),
ALAC (maksymalnie 192kHz, 24 bity),
MQA (maksymalnie 192kHz, 24 bity),
Bez kompresji:
WAV (maksymalnie 192kHz, 24 bity),
AIFF (maksymalnie 192kHz, 24 bity).

Modele Vault i Vault 2 wspierały też kodowanie w plikach MP3, FLAC i WAV.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2016 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl