Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

AMT (Air Motion Transformer)

Hasła dotyczące
rodzajów głośników:

AMT (Air Motion Transformer)
Dnote
Dual Concentric
Głośnik BMR
Głośnik DML (nxt)
Głośnik pierścieniowy
Głośnik rotacyjny
Głośnik tubowy
LAT (Linear Array Transducer)
Uni-Q
Wstęgowy głośnik

AMT (skrót od angielskich słów Air Motion Transformer) to typ przetwornika elektroakustycznego. Głośniki AMT są czasami niesłusznie utożsamiane z głośnikami wstęgowymi. Najczęściej w technologii AMT produkuje się głośniki wysokotonowe, ale nie tylko. Konstrukcję typu AMT stosowano też w głośnikach średniotonowych, niskotonowych i słuchawkach.

W przeciwieństwie do innych typów głośników poruszających powietrze w sposób tłokowy, w głośnikach AMT membrana nie pracuje w kierunku osi promieniowania, lecz prostopadle do tej osi. Przetwornik AMT ma postać membrany ukształtowanej w harmonijkę. Harmonijka jest wykonywana z tworzywa sztucznego (na przykład mylar, kapton), na jej powierzchni znajdują się przewodzące ścieżki (aluminium), a całość jest umieszczona w polu magnetycznym. Przez przewodzące ścieżki płynie sygnał elektryczny audio. Powietrze jest ściskane i zasysane pomiędzy fałdami harmonijki synchronicznie z sygnałem audio płynącym przez ścieżki. Sposób działania membrany powoduje kilkukrotne zwiększenie prędkości powietrza w stosunku do prędkości ruchu membrany - stąd wzięła się nazwa przetwornika AMT.

AMT (Air Motion Transformer)
Zbliżenie membrany typu AMT (głośnik firmy Eton)

Pod względem technicznym głośniki AMT w kilku aspektach różnią się od głośników dynamicznych. Bardzo płaski jest przebieg impedancji i bardzo słabo uwydatniony jest rezonans mechaniczny. Głośniki tego typu mają dużą rzeczywistą powierzchnię membrany w stosunku do powierzchni widzianej z zewnątrz jako powierzchnia promieniująca. Charakteryzują się też niskimi poziomami zniekształceń, znaczną mocą i dobrym odtwarzaniem sygnałów impulsowych w porównaniu z głośnikami kopułkowymi o podobnym przeznaczeniu.

Wynalazcą AMT był dr. Oskar Heil (1908-1994), niemiecki inżynier i wynalazca, który po Drugiej Wojnie Światowej osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. Oskar Heil był autorem kilku patentów związanych z technologią AMT. Pierwszy wniosek patentowy opisujący AMT był złożony w 1969 roku, a pierwszy patent został przyznany w 1972 roku. Pierwsze produkty wykorzystujące głośniki AMT były produkowane począwszy od 1970 roku przez firmę ESS z Kaliforni, we współpracy z Oskarem Heilem. ESS odkupiła też od Oskara Heila patenty związane z AMT. Obecnie ważność patentów na AMT już się zakończyła.

W użyciu jest szereg firmowych nazw dla głośników opierających się na technologii AMT. Przykładowo firma Elac określa swe głośniki nazwą JET, firma ADAM stosuje nazwę ART (Accelerated Ribbon Technology), a firma Precide stosuje nazwę AVT (Air Velocity Transformer). Wśród producentów AMT można jeszcze wymienić firmy Eton (Niemcy), Mundorf (Niemcy), FAL (Japonia).

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl