Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Audio Show 2001, część 1

Wydawać by się mogło, że dni od 9 do 11 listopada to kolejny zimny, szary i nieprzyjemny jesienny weekend. Dla grupy miłośników audio spod wielkiego "A" był to jednak weekend pełen emocji. W tych dniach bowiem hotele Sobieski i Sheraton stały się świątyniami wysmakowanego brzmienia, zapraszając w swe progi tłumy wiernych audiofili.

Jak co roku gama prezentowanych firm była szeroka począwszy do dużych koncernów zajmujących się głównie wytwarzaniem elektroniki konsumpcyjnej, poprzez duże firmy wyspecjalizowane w wytwarzania dobrej jakości sprzętu hi-fi, a skończywszy na wyspecjalizowanych, niekiedy zatrudniających kilka osób, zakładach celujących w audiofilskich produktach hi-fi i high end.

Jak co roku mieliśmy też firmy i dystrybutorów mających swoją premierę na Audio Show, niestety spora część wystawców z lat minionych nie znalazła się na tegorocznej wystawie.

Swego rodzaju nowością było pojawienie się na wystawie takich producentów jak Daewoo Electronics czy Grundig. Produkcja może mniej audiofilska, ale za to nowocześnie i ekstrawagancko opakowana, bez wątpienia wpadła w oko niejednej pani domu.

Dużym zaskoczeniem był natomiast brak kilku czołowych producentów z kraju kwitnącej wiśni. Jeśli ze swojej promocji na wystawie zrezygnowały takie marki jak Sony czy Technics to jest to oznaką już naprawdę dużej recesji na naszym rynku. Na szczęście są firmy które postanowiły tak łatwo się nie poddawać.

Jedną z ciekawszych premier na Audio Show miała firma JBD. JBD to dystrybutor bodaj najpopularniejszych monitorów studyjnych fińskiej marki Genelec. Genelec specjalizuje się w aktywnych zespołach głośnikowych, koncepcja niewątpliwie jak najbardziej słuszna, jednak w światku hi-fi rzadko spotykana. Przedstawiciele dystrybutora nie ukrywali że Genelec pragnie zawojować również rynki domowego hi-fi.

Na tegorocznej wystawie swoją premierę miał też inny nowy dystrybutor - Dobre Brzmienie. Zważywszy na markę oferowanego sprzętu nazwa w pełni uzasadniona. Dobre Brzmienie przejęło w tym roku dystrybucję niemieckiej firmy Audionet. Audionet zajmuje się produkcją elektroniki klasy high end, zdobyli uznanie dzięki bardzo udanym konstrukcjom wzmacniaczy. Obecnie firma ma kompleksową ofertę, znajdują się w niej wszystkie elementy toru audio za wyjątkiem zestawów głośnikowych. Na Audio Show mogliśmy obejrzeć i posłuchać między innymi wzmacniacza zintegrowanego SAM V2, końcówki mocy AMP1 w połączeniu z przedwzmacniaczem MAP. MAP to nowość w ofercie Audionet. Jest to bardzo ciekawe i uniwersalne urządzenie, łączy w sobie wysokiej klasy przedwzmacniacz analogowy (oparty na konstrukcji PRE 1 G2) oraz wyspecjalizowany przetwornik sygnałów cyfrowych. MAP może pracować jako przetwornik c/a dekodujący zarówno zapis stereo z płyt CD jak i wielokanałowy DVD-Audio. To jeszcze nie wszystkie możliwości tego urządzenia, otóż może być on również sercem systemu kina domowego. Wyposażony jest w dekodery sygnału Dolby Digital, DTS, jest też przygotowany do dekodowania formatów: Dolby Digital EX 6.1, Dolby ProLogic II, DTS ES6.1. MAP posiada praktycznie wszystkie spotykane formaty wejść/wyjść audio i video.
Źródłem dźwięku był jedyny w ofercie firmy odtwarzacz zintegrowany ART V2. Elektronika Audionet zasilała zespoły głośnikowe doskonale Państwu znanego niemieckiego producenta Zoller Design. Nikt nie przeszedł obok tego dźwięku obojętnie. Niewątpliwie jeden z najlepiej brzmiących systemów audio na całej wystawie.

Na stoisku Qba można było posłuchać znanych już zestawów Mieszko2, które zasilane były elektroniką CSR. Pan Jakub Nyka, konstruktor Qba, na dużym ekranie telewizyjnym, prezentował i wyjaśniał sposoby i możliwości konstruowania zespołów głośnikowych za pomocą symulacji komputerowych.

Jedną z ciekawszych prezentacji, przynajmniej wizualnie, były zespoły głośnikowe marki Abrax Audio. Nowoczesna linia wzornicza tych skrzynek, przypominać mogła wytworne ciało kobiece, zaokrąglone kształty, smukła sylwetka, a u góry... no właśnie to raczej nie oko, to słynny głośnik Mangera. Dystrybutorem tej marki jest firma Bramipol z Legnicy.

Firma N.A.P. premierowo na naszym rynku zaprezentowała systemy akustyczne "sound-e-motion". System składał się z dwudrożnych zespołów głośnikowych oraz subwoofera. Niecodzienny sferyczny kształt skrzynek przyciągał wzrok większości zwiedzających. Obudowy "sound-e-motion" wykonane zostały ręcznie, składają się z 220 specjalnie wyselekcjonowanych elementów drewnianych. Klepki dobierane są indywidualnie ze szlachetnych gatunków drewna i wykończone woskiem.

Równie ciekawą propozycją były zespoły głośnikowe Space 3.1, udostępnione zwiedzającym na stoisku Nykiel Audio. Space 3.1 to zestawy 3-drożne, ich obudowa składa się z trzech połączonych ze sobą kul, o zmniejszającej się średnicy, w każdej z nich umieszczony jest głośnik odpowiednio nisko, średnio i wysokotonowy. Koncepcja obudów tych zestawów została tak opracowana by minimalizować czasowe zniekształcenia dźwięku.

W pomieszczeniach wystawowych Audioholic, była szansa zapoznania się z produktami nowego polskiego wytwórcy, Insono Audio Technology. Główny salon wystawowy nie zdradzał jeszcze wszystkiego. Odbywała się w nim prezentacja systemu kina domowego, przyciemnione światła zakrywały wiele ciekawych tajemnic. Dopiero z ust dystrybutora dowiedziałem się że do nagłośnienia pomieszczenia zostały użyte nowe zespoły głośnikowe Krakowskiej firmy Insono. Zestawy frontowe to konstrukcja trójdrożna oparta na głośnikach Vify. Głośniki Vify zostały użyte również do zestawu centralnego i tylnich monitorów efektowych. W subwooferze zastosowano natomiast dwa 6,5-calowe głośniki amerykańskiej firmy Aluma Pro z aluminiowymi membranami. Do zasilania niskich dźwięków zastosowano integrowany z subwooferem wzmacniacz o mocy 1000W. Zarówno dźwięk jak i obraz tego systemu zasługiwały na duże słowa uznania. W małym pokoiku na zapleczu apartamentu Audioholica, zainstalowany został natomiast bezkompromisowy zestaw stereofoniczny. Jego głównym elementem był aktywny system dźwiękowy Insono: wolnostojące kolumny głośnikowe Cosmogony oraz wzmacniacz Eclipse. Z założenia elementy te stanowią nierozdzielną całość. Kolumny nie posiadają klasycznej pasywnej zwrotnicy, głośniki zasilane są bezpośrednio ze wzmacniacza Eclipse, w którym z kolei wbudowane są filtry aktywne rozdzielające sygnał dla poszczególnych sekcji głośników. W kolumnach zastosowano głośniki Scan-Speak (min. wysokotonowy Revelator 9900), a obudowy zostały wykonane w pięknej naturalnej okleinie drewnianej. Mimo że pokoik wystawowy był naprawdę malutki to dźwięk systemu miał znamiona sporej klasy, czego potwierdzeniem była spora grupka zahipnotyzowanych audiofili, którzy za nic nie chcieli opuścić pomieszczenia.

Z kolei w salonie Audio System można było podziwiać najnowsze modele kultowej na naszym rynku niemieckiej firmy Audio Physic. Najwięcej zainteresowania wzbudzała oczywiście prezentacja najnowszej wersji modelu Avanti. W kolumnie zadbano o wszystkie detale mogące przynieść poprawę jej brzmienia. Skrzynia zaprojektowana został w taki sposób by maksymalnie ograniczyć rezonanse mechaniczne i akustyczne, posiada w środku liczne wzmocnienia w różnych płaszczyznach, a jej część tylnia została zaokrąglona co ogranicza powstawanie fal stojących w jej wnętrzu. Obudowa tradycyjnie jest bardzo wąska a głośniki niskotonowe umieszczone są na ściance bocznej.
W Avanti zastosowano m.in. nowe głośniki średniotonowe z metalowymi membranami, Audio Physic opracował specjalny system ACD (Active Cone Damping) służący aktywnemu tłumieniu wewnętrznych rezonansów membrany przez precyzyjne mechaniczne odkształcenie jej powierzchni. Głośnik wysokotonowy, wykonana w technologii "ring radiator", to również nowa konstrukcja. Głośnik został przytwierdzony do obudowy za pośrednictwem specjalnego tworzywa tłumiącego, co pozwoliło ograniczyć przenoszenie drgań obudowy na jego membranę. Jak przystało na powagę sytuacji chętnych do odsłuchu było wielu.

Równie emocjonująco było na stoisku Audio Klanu. Dystrybutor umożliwił zwiedzającym posłuchanie bardzo wyrafinowanego systemu, swoją drogą chyba jednego z najdroższych na wystawie. Zaprezentowane zostały jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie zestawów głośnikowych firmy B&W, a konkretnie model Signature 800 z topowej serii Prestige. Kolumny zasilane były amerykańską elektroniką Krell'a.

Z kolei na stoisku Ancient Audio można było podziwiać piękne i stylowe urządzenia dobrze już nam znanego producenta z Krakowa. Do nowości należał zmodyfikowany odtwarzacz Lektor II. Zbudowany został na antyrezonansowej podstawie z naturalnego marmuru, podobnie jak jego poprzednik posiada ładowany od góry transport Philips VAM 1201 w którym płyta jest nieosłonięta. Tradycją już się stało że Lektor podobnie jak wszystkie urządzenia z serii Silver posiada wewnątrz srebrne okablowanie. Opcjonalnie odtwarzacz może być wyposażony w lampowy stopień wyjściowy.
Do nowości zaliczyć można również, triodowy przedwzmacniacz Silver Control, zbudowany z myślą o partnerstwie dla monobloków Silver 300. Przedwzmacniacz posiada m.in. specjalne wyjścia do sterowania części niskotonowej kolumn "AktivMonitor". Cała seria Silver wykonana jest z niemagnetycznych materiałów takich jak mosiądz, szkło, aluminium czy włókno szklane i pięknie wykończona w 24 karatowym złocie. Słowem było na co popatrzeć ale i dźwięk posiadał oznaki prawdziwej klasy.

Na stoisku A-Mar Audio, również aż kipiało od zwiedzających, a trzeba przyznać że w tym roku dystrybutor przygotował naprawdę sporą liczbę nowości. Nie wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić od odmłodzonej serii Elektra, a tu zupełne nowości w serii Cobalt. JMlab zastosował tam znane dotąd jedynie z serii Utopia i Elektra głośniki z membranami W. Na wystawie zwiedzającym pięknie przygrywały Elektry 936. W kolumnach tych zastosowano nowe głośniki wysokotonowe TRC, ich konstrukcja zbliżona jest do starszych modeli tdx wycofanych już z produkcji. W TRC zastosowano nowy rodzaj pokrycia powierzchni membrany (tioxid 5), co zmniejszyło masę membrany a jednocześnie zwiększyło jej wewnętrzne tłumienie. Głośniki nisko i średniotonowe to znane już konstrukcje z membraną W (kanapkowa konstrukcja na bazie włókna szklanego i pianki).
Do najświeższych i niezwykle interesujących nowości na stoisku A-Mar Audio należał też najnowszy odtwarzacz zintegrowany firmy Audiomeca, będący połączeniem flagowego transportu Mephisto II i przetwornika Enkianthus. Sam przetwornik to również najświeższa nowość w ofercie firmy. W przetworniku zastosowano 32 bitowy układ DSP (ADSP 21065) odpowiedzialny za konwersje cyfrowego sygnału audio do 192 kHz i 24 bitów oraz eliminacje zniekształceń jitter. Układ konwersji C/A tego urządzenia ma również rozdzielczość 192 kHz i 24 bitów. Całość systemu dźwiękowego dopełniały monofoniczne końcówki mocy Jeff Rowland.

* * * * *

Kolejna edycja wystawy Audio Show dobiegła końca, trudno powiedzieć czy była mniej, czy bardziej interesująca od poprzednich. Niewątpliwie tegoroczna wystawa zgromadziła mniejszą liczbę wystawców, mniej było też firm i dystrybutorów mających w swojej ofercie bardziej wyszukane audiofilskie i high endowe propozycje. Cóż macki recesji coraz widoczniej dobierają się do rynku hi-fi. Co przyniesie przyszłość? Może podatek od odsłuchiwanych w domu płyt CD? (JD)

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl