Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

LINN - Radikal i Urika, kolejne etepy rozwoju gramofonu Sondek LP12 (16.07.2009)

Dwa lata po wprowadzeniu serii mechanicznych udoskonaleń gramofonu Sondek LP12 (platforma Keel, ramię Ekos SE, podstawa Trampolin 2), Linn wprowadza obecnie serię udoskonaleń związanych z układami elektrycznymi/elektronicznymi. Są to trzy dalsze ulepszenia z serii SE (Super Evolution). Nowe elementy to:
- silnik Radikal DC (na prąd stały) z optosensorem
- zasilacz i kontroler silnika Radikal MCU (Motor Control Unit)
- wzmacniacz gramofonowy MC Urika, montowany wewnątrz gramofonu.
Nazwa Radikal ma nawiązywać do radykalnej poprawy brzmienia gramofonu, a także połączenia dwóch słów - 'Radius' oraz 'Calibrate'. Specyficzna pisownia z literą 'K' to już firmowa tradycja. Nazwa Urika pochodzi ze słowa 'Eureka', które padło, kiedy w trakcie prac nad nowym przedwzmacniaczem gramofonowym, pomysł aby włożyć go do gramofonu.

W ramch pakietu pod nazwą Radikal zastosowano precyzyjny, 13-segmentowy silnik szczotkowy na prąd stały z ruchomą cewką oraz magnesami neodymowymi. Jest on zamknięty w specjalnie zaprojektowanej i wytwarzanej przez Linn'a obudowie. Obudowa ta ma za zadanie ograniczyć hałas wytwarzany przez pracujący silnik oraz zminimalizować wibracje. Separuje ona płytę gramofonu (top plate) od wszelkich wibracji powstających w pracującym silniku. Obudowa ma budowę kompozytową bazująca na kilku warstwach anty-rezonansowych materiałów. Aby uniknąć połączeń bezpośrednich metal-metal użyto acetalu. Silnik jest zawieszony w warstwie poronu pomiędzy acetalem, aby zabezpieczyć i odizolować obudowę od drgań. Dodatkowo poron jest materiałem świetnie tłumiącym wszelki szum z motoru. Zamknięcie obudowy jest wykonanej z lotniczego aluminium (aircraft grade) dla zapewnienie dodatkowej sztywności. Oprócz tego w skład pakietu Radikal wchodzi układ auto-kalibracji prędkości talerza oparty na wykorzystaniu optosensora oraz stabilnego zegara kwarcowego. Radikal przy każdym starcie gramofonu sprawdza poprawność obrotów, korygując w razie nieprawidłowości prędkość. Do zasilania silnika służy zasilacz impulsowy 5-tej generacji. Jest on odpowiednio izolowany od ścieżki sygnałowej. Za naciśnięciem jednego przycisku można wybierać prędkość obrotową lub wyciszyć przedwzmacniacz gramofonowy na czas zmiany ścieżki. Dla osób przyzwyczajonych do ręcznego wyciszania, opcja może zostać wyłączona. Radikal jest wspólnym zasilaczem dla silnika Radikal oraz stopnia gramofonowego Urika. Zasilacz Linn Radikal dostępny jest w dwóch wersjach:
Akurate Radikal - w standardowej obudowie serii Akurate, srebrnej lub czarnej
Klimax Radikal - w obudowie kopertowej wyciętej z jednego bloku aluminium

Urika jest obecnie referencyjnym przedwzmacniaczem gramofonowym Linn'a dla wkładek z ruchomą cewką (MC). Dzięki instalacji Uriki wewnątrz gramofonu Sondek LP12, droga sygnału jest tak krótka jak jest to tylko możliwe. Urika korzysta z zewnętrznego zasilacza, który znajduje się we wspólnej obudowie z kontrolerem silnika Radikal (Radikal MCU). Jak podaje producent czynnikiem umożliwiającym umieszczenie przedwzmacniacza w gramofonie było zastosowanie nowego silnika, który generuje minimalną ilość zakłóceń elektrycznych oraz akustycznych. Wraz z Uriką wprowadzono nowy kabel ramienia (srebrny T.Kable). Ma on zbalansowaną budowę, wysokiejjakosci ekranowanie, a poza tym jest bardziej giętki i łatwy w instalacji od poprzednika. Urika wraz z nowym T.Kable oferuje o wiele lepszy stosunek sygnału do szumu. Obudowa Uriki stanowi jedność z nową wersją Trampoliny 2. Trampolina oprócz zapewnienia dodatkowej izolacji od podłoża gramofonu, izoluje również phono-stage od drgań i wibracji. Przywracanie liniowej charakterystyki sygnału (zgodnie z krzywą RIAA) odbywa się bez udziału kondensatorów włączanych szeregowo w tor sygnału. Układ jest tyou dual-mono, z osobnymi płytkami dla kanałów lewego i prawego. Urika wyposażona jest w wyjścia RCA (Cinch) oraz zrównoważone XLR. Stopnie wyjściowe są dla obu wyjść całkowicie niezależne, można więc korzystać z obu jednocześnie. Kable XLR są zalecane, kiedy trzeba przesłać sygnał na większe odległości (powyżej 2 m) lub urządzenia nie są prawidłowo uziemione.

[zdjęcie Linn Radikal Akurate]
[zdjęcie Linn Radikal - sensor auto-kalibracji]
[zdjęcie Linn Urika - przekrój]
[zdjęcie Linn Urika z kablem RCA]
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl