Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

ACCUPHASE - nowe wzmacniacze i odtwarzacze (05.03.2009)

Na przełomie roku 2008 i 2009 firma Accuphase wprowadziła do oferty kilka nowych produktów. Część nowych modeli jest już dostępna w Polsce, inne są spodziewane na naszym rynku w bliskiej przyszłości. Wśród nowych produktów znajdziemy odtwarzacz CD DP-400, odtwarzacz SACD DP-600, wzmacniacz zintegrowany E-250 i przedwzmacniacz gramofonowy C-27.

Model DP-400 jest najbardziej przystępnym cenowo odtwarzaczem CD Accuphase (17.900 zł). Pomimo tego można w jego konstrukcji znaleźć najważniejsze rozwiązania z droższych modeli firmy. Zastosowano własnej produkcji napęd CD o supersztywnej konstrukcji, odlewanej z aluminium szufladzie i ultra cichym sposobie pracy. Odlewana konstrukcja pozwala na eliminację drgań powstających przy obrocie płyty, chroni ją także przed wibracjami z przedostającymi się z zewnątrz. Sterowanie servo odbywa się na drodze cyfrowej w układzie zrównoważonym, w którym sterowane są obydwie połówki sygnału - zarówno ujemna, jak i dodatnia. Kowersja cyfrowo analogowa jest wykonywana przez dwa pracujące równolegle, selekcjonowane przetworniki D/A Texas Instruments PCM1976. W sekcji analogowej znajdują się osobne tory dla wyjść niezbalansowanych RCA oraz dla zbalansowanych XLR. Rozwiązanie to nazwano Direct Balanced Filter. Znajdziemy tam dolnoprzepustowe filtry Butterwortha 3 rzędu. Sekcje napędu oraz procesora cyfrowego są od siebie oddalone, aby nie następowały wzajemne zakłócenia. DP-400 wyposażono w cyfrową regulację poziomu wyjściowego o kroku 1 dB w zakresie od 0 do -60 dB. Dostępne są też dwa zestawy wejść i wyjść cyfrowych, pozwalające na wykorzystanie odtwarzacza w roli przetwornika C/A lub na wpięcie w tor cyfrowego korektora akustyki pomieszczenia. Wymiary DP400 to: 465 x 150 x 393 mm. Masa urządzenia wynosi 13,6kg.

Odtwarzacz SACD DP-600 jest co prawda jednym z tańszych urządzeń tego typu w ofercie Acuphase, ale jednak kosztuje 49.900 złotych. DP-600 ma solidną obudowę z wielu warstw różnych metali - płyt stalowych oraz aluminiowych. Boki oklejono naturalną okleiną i polakierowano. Front to solidny blok z aluminium, anodowany na złoty kolor. Urządzenie postawiono na antyrezonansowych nóżkach z odlewanej stali o wysokiej zawartości węgla. Podobnie jak we wszystkich produkowanych obecnie źródłach tego producenta, w DP-600 skorzystano z napędu opracowanego samodzielnie. Tak jak w DP-700 zasilanie oparte jest o dwa transformatory: osobny dla napędu i części cyfrowej oraz osobny dla sekcji analogowej. Zastosowano też rozwiązanie o nazwie MDS DSD (Multiple Double Speed DSD). Sygnał DSD, po odczytaniu z płyty jest upsamplowany do 5,6448 MHz / 1 bit i przesyłany do cyfrowego układu regulacji poziomu dźwięku. Po nim przeprowadzana jest konwersja cyfrowo-analogowa w układzie o nazwie Moving-Average Filter. Służy do tego sześć przetworników na kanał, poprzedzonych układami opóźniającymi - sygnał do każdego z konwerterów opóźniany jest o jeden cykl, a następnie całość sumowana. Dzięki temu można było w ogóle zrezygnować z filtrów cyfrowych i poprzestać na łagodnym filtrze analogowym Butterwortha 5 rzędu. Dzięki bezpośredniemu dekodowaniu sygnału DSD, minimalizowane są niemal do zera błędy kwantyzacji oraz omijane zniekształcenia fazowe. DP-600 wyposażono w wyjścia zbalansowane i niezbalansowane. Accuphase stosuje osobne układy dla każdego z tych wyjść. Rozwiązanie to nazwano Direct Balanced Filter. DP-600 wyposażono w cyfrową regulację siły głosu (0 do -80 dB), a także w cyfrowe wejścia (w tym hi-res) oraz cyfrowe wyjścia. Wymiary DP-600 to 465 x 150 x 393 mm, masa wynosi 18,5 kg.

E-250 (cena 15.900 zł) to stereofoniczny wzmacniacz zintegrowany o mocy 90 W na kanał (przy obciążeniu 8 omów), w którym zastosowano firmową regulację poziomu głosu, opracowany przez Accuphase układ AAVA-II. Układ ten, wykonujący zamianę napięciowo-prądową, regulację prądu i przejście z powrotem na sygnał napięciowy, został po raz pierwszy wprowadzony w topowej integrze E-550. Dzięki zwiększeniu produkcji udało się obniżyć jego cenę na tyle, aby zastosować go najpierw w modelu E-450, potem E-350, a teraz w najtańszym wzmacniaczu tej firmy. Sekcja mocy E-250 jest w pełni zrównoważona i oparta na dwóch równoległych parach tranzystorów bipolarnych Sankena. Całość zasilana jest dużym transformatorem. W zasilaczu zastosowano dwa bardzo duże kondensatory Nichicona. Wzmacniacz wyposażono w bogaty zestaw gniazd. Dodatkowo są też dwa puste sloty, do których można zamontować na przykład kartę wzmacniacza gramofonowego DA-20 lub przetwornik D/A. Wymiary E-250 to 465 x 150 x 420 mm, a masa równa jest 19,9 kg.

O ile trzy poprzednie modele sytuuują się w dolnych przedziałach cenowych dla swych kategorii, to przedwzmacniacz gramofonowy C-27 (cena 34.900 zł) pełni w ofercie inną rolę. Jest to w ogóle jedyny model Accuphase w swej kategorii i stanowi on alterntywę dla płytek z przedwzmacniaczami gramofonowymi, które można montować we wzmacniaczach Accuphase opcjonalnie. C-27 to stereofoniczne urządzenie w klasycznej obudowie, z charakterystycznym dla tego producenta złotym frontem i drewnianymi bokami. Całość zbudowana jest wyłącznie przy użyciu elementów dyskretnych - tranzystorów. Sekcje MM i MC zostały zbudowane osobno. Urządzenie posiada trzy wejścia, dla trzech ramion/wkładek. Dla każdego z nich można ustawić wiele parametrów:
- impedancję (trzy wartości dla MM i sześć dla MC)
- filtr subsoniczny (-12 dB / oktawę, 10 Hz)
- wzmocnienie zmienne aż do 70dB
Urządzenie ma bardzo wyśrubowane parametry techniczne. Szumy dla MM (wzmocnienie 30 dB) wynoszą -110 dB, zaś przy MC (wzmocnienie 60 dB) - 98 dB. Odchyłka krzywej RIAA wynosi 0,5 dB, w paśmie 10 Hz - 100.000 kHz (dla MM) oraz 0,3 dB, przy takim samym paśmie (dla MC). Zniekształcenia (THD) w paśmie 20 Hz - 20 kHz wynoszą 0,002%.
Przedwzmacniacz ma konstrukcję dual-mono, z oddzielnymi teflonowymi płytkami dla każdego kanału, złoconymi ścieżkami i precyzyjnymi elementami biernymi. Na wejściu układu (bufor) zastosowano tranzystory polowe (MOSFET), za którymi mamy sekcję wzmocnienia z tranzystorami bipolarnymi. Te ostatnie pracują w układzie push-pull z sześcioma elementami na kanał, pracującymi równolegle. Sekcja korekcji charakterystyki oparta została o tranzystory polowe, z elementami biernymi w układzie sprzężenia zwrotnego. Na wyjściu znowu pracują tranzystory bipolarne, zapewniające duży prąd i szybkie narastanie sygnału. Sekcja MC została zbudowana całkowicie osobno i znajdziemy w niej wyłącznie niskoszumowe tranzystory bipolarne - osiem równoległych par w push-pullu. Układ jest niezbalansowany, jednak dostępne jest także wyjście XLR, dla którego sygnał jest specjalnie symetryzowany. Całość zasilana jest przez dwa duże transformatory toroidalne - osobno dla każdego kanału. Kondensatory Nichicona do zasilacza produkowane są specjalnie dla firmy Accuphase.

[zdjęcie odtwarzacza Accuphase DP-400]
[zdjęcie odtwarzacza Accuphase DP-600]
[zdjęcie przedwzmacniacza Accuphase C-27]
Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl