Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MCINTOSH - lampowy przedwzmacniacz C2800 i tranzystorowy przedwzmacniacz C55 (13.04.2024)

Do sprzedaży w Polsce wchodzą dwa przedwzmacniacze firmy McIntosh, lampowy C2800 oraz tranzystorowy C55. Ceny obu modeli są takie same i wynoszą 45.500 złotych. Dystrybucję w Polsce prowadzi HiFi Club.

C2800 wykorzystuje 4 lampy (3*12AX7A oraz 1*12AT7) zaaplikowane w najnowszych rozwiązaniach układowych, dzięki którym zminimalizowano poziom szumów i zniekształceń. Zastosowano w pełni satabilizowane zasilanie oraz wykorzystano transformator R-core.

Przedwzmacniacz ma 16 wejść. Dla sygnałów analogowych jest 9 wejść, w tym 3 symetryczne XLR, 4 niesymetryczne RCA i 2 gramofonowe. Wejścia gramofonowe można skonfigurować do pracy z wkładkami MM lub MC - wzmocnienie jest regulowane w zakresie od 40dB do 64dB ze skokiem 6dB.

Do obsługi sygnałów cyfrowych służy moduł DA2 z 7 wejściami. Konwersję cyfrowo-analogową wykonuje 8-kanałowy, 32-bitowy układ pracujący w układzie Quad Balanced. Do dyspozycji są 2 wejścia koncentryczne, 2 optyczne, jedno USB-B, jedno MCT oraz HDMI ARC (tylko audio, bez obsługi wideo). Sygnał wielokanałowego audio (Dolby, DTS) jest konwertowany do postaci dwukanałowej. Wejścia koncentryczne i optyczne przyjmują sygnały do 24/192, a USB wspiera sygnały DSD512 i DXD 384kHz. Wejście MCT służy do połączenia z transportami MCT i odbioru sygnałów z płyt SACD/CD. Przewidziano też możliwość wymiany modułu DA2 na nowszą wersję, jeśli taka się pojawi w przyszłości.

Na wyposażeniu są po trzy wyjścia symetryczne XLR i niesymetryczne RCA. Wszystkie mogą pracować równocześnie. Sygnał na wyjściach może być przepuszczony przez filtry dolno- górnoprzepustowe, a wyjście 1 ma dodatkowo funkcję regulacji poziomu, co pozwala na realizację bi-ampingu ze zwrotnicą w przedwzmacniaczu. Oprócz tego wyjście 2 można skonfigurować jako monofoniczne lub stereofoniczne, co daje takie możliwości jak sterowanie systemem w innym pomieszczeniu, sterowanie pojedynczego subwoofera lub dwóch subwooferów.

Zainstalowano też pętlę zewnętrznego procesora, nieobecną w poprzednich generacjach przedwzmacniaczy McIntosha. Dzięki pętli można podłączyć takie urządzenia jak korektor MQ112, system korekcji akustyki MEN220, czy procesor dynamiki. Można też podłączyć tu 3-głowicowy magnetofon i zrealizować funkcję monitora nagrania.

Wejścia są przełączane elektromagnetycznie. Dostępna jest funkcja Level Trim pozwalająca na wyrównanie poziomów głośności na poszczególnych wejściach analogowych w zakresie +/-6dB.

Regulator głośności jest sterowany cyfrowo i ma dokładność 0.1dB. Na wyposażeniu jest regulacja barwy. Poziom tonów niskich i wysokich można zmieniać ze skokiem 1dB. Regulacja barwy może być pominięta, a C2800 zapamiętuje nastawę pomijania regulacji barwy osobno dla każdego wejścia.

C2800 ma wbudowany wzmacniacz słuchawkowy High Drive z technologią HXD (Headphone Crossfeed Director). Jest też dostępna funkcja obejścia dla kina domowego (Home Theater PassThru).

Do sterowania można wykorzystać pilota, a także pokrętła i przyciski na przedniej ściance. Jeżeli przedwzmacniacz zostanie podłączony do sieci lokalnej (port Ethernet) można też wykorzystać firmową aplikację (Android, Apple). Aplikacja Connect pozwala na regulację głośności, wybór wejść i wybór wyjść. W przypadku niektórych modeli McIntosha możliwe jest też przekazywanie danych pomiędzy C2800, a podłączonymi źródłami. Przykładowo można zmieniać stacje tunera czy sterować odtwarzaniem płyty CD. Podłączenie przedwzmacniacza do sieci pozwala też na istalację aktualizacji oprogramowania wewnętrznego.

Funkcja Power Control pozwala włączać i wyłączać podłączone inne urządzenia McIntosha. Porty danych można wykorzystać do przesyłania instrukcji sterujących do podłączonych źródeł. Na wyposażeniu jest też wejście sterowania RS232 i port serwisowy USB-A. Można też skorzystać z systemu zarządzania energią aby wyłączyć przedwzmacniacz po 30 minutach bezczynności.

Wzornictwo trzyma się firmowej tradycji, z panelem frontowym z czarnego szkła, niebieskimi wskaźnikami, podświetlanym logo i polerowaną stalą nierdzewną w części obudowy.

Dane techniczne C2800:

C55 to przedwzmacniacz tranzystorowy, który kontynuuje tradycje modelu C53, ale podnosi poziom osiągów. Zestaw wejść i wyjść jest taki sam jak w opisanym wyżej modelu lampowym C2800, dla sygnałów cyfrowych tu też zastosowano moduł DA2. Takie same są też możliwości dotyczące sterowania C55 i C2800, a także możliwości współpracy ze sprzętem towarzyszącym.

Oprócz tego, że C55 jest urządzeniem tranzystorowym, druga istotna różnica pomiędzy tymi modelami dotyczy kształtowania barwy. Na wyposażeniu C55 jest 8-pasmowy, analogowy korektor, którego układy można też pominąć.

Dane techniczne C55:

[zdjęcie przedwzmacniacza McIntosh C2800]
[zdjęcie przedwzmacniacza McIntosh C2800 - tylna ścianka]
[zdjęcie przedwzmacniacza McIntosh C55]
[zdjęcie przedwzmacniacza McIntosh C55 - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl