Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

WBT - nanoGen, konektory z węglowymi przewodnikami (14.05.2014)

Niemiecka firma WBT (zajmująca się projektowaniem i produkcją złączy od 1985 roku) wprowadza do oferty nową rodzinę konektorów o nazwie nanoGen. Według komunikatu prasowego są to pierwsze złącza oparte na nanotechnologii, gdzie jako przewodnik wykorzystywany jest węgiel krystaliczny. Jak podaje WBT materiał ten dalece przewyższa pod względem prędkości transmisji, szerokości pasma i wierności sygnału przewodniki konwencjonalne, takie jak metale.

Seria WBT nanoGen bazuje na procesie technologicznym, w którym czysty węgiel jest przenoszony za pomocą techniki PVD (physical vapor deposition) na nośnik zneutralizowany elektrycznie (anodyzowane aluminium). Dzięki temu powstaje w technologii cienkowarstwowej niemalże bezmasowy przewodnik powierzchniowy.

WBT podaje w swoich materiałach szereg zalet nanoGen. Dzięki heksagonalnej strukturze kryształu cząsteczek węgla przekazywanie sygnału możliwe jest jedynie w dwóch wymiarach co zabezpiecza przed powstawaniem prądów wirowych, zjawiska naskórkowego i wynikających z nich problemów faz oraz efektu pamięci masowej. Nisko- i wysokopoziomowe złącza sygnałowe mają szerokość pasma mieszczącą się w zakresie GHz. Duża jest też obciążalność złącz wysokopoziomowych - obciążenie stałe 10 amperów, obciążenie szczytowe 120 amperów.

Powierzchnia jest ekstremalnie gładka, a mimo to elastyczna. Temperatura topnienia wynosi 1.500°C, co sprawia, że styki węglowe nie nadają się do lutowania. Natomiast dobrze nadają się do procesów obróbki w technologii crimp. Najczęściej styk ma kolor złoty lub srebrny. Węgiel jest koloru antracytowo-szarego, podobnie jak tytan.

Pierwsze produkty rodziny nanoGen to wtyki bananowe WBT-0610C, widełkowe końcówki WBT-0661/-0681C, oraz terminale WBT-0703C i WBT-0708C. Rozpoczęcie ich sprzedaży w Polsce jest planowane na lipiec 2014. Od września 2014 dostępne będą różne złącza sygnałowe.

[zdjęcie konektorów WBT nanoGen]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl