Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

PRIMARE - wzmacniacz I32 oraz odtwarzacz CD32 (2.12.2010)

Primare nieczęsto wprowadza do swojej oferty nowe modele. Po kilku latach swoich następców mają wzmacniacz zintegrowany I30 oraz odtwarzacz kompaktowy CD31. Nowe modele yo odpowiednio wzmacniacz zintegrowany I32 oraz odtwarzacz kompaktowy CD32. Oba urządzenia są już dostępne na polskim rynku. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne czarna i tytanowa. Ceny obu urządzeń są takie same i wynoszą 8.590zł.

Wzmacniacz zintegrowany Primare I32 ma moc 2 x 120W i wykorzystuje zastrzeżoną technologię UFPD. Oprócz znacznej mocy zapewnia on bardzo niskie zniekształcenia i możliwości sterowania innych komponentów z serii 30. Impulsowe układy UPFD zapewniają bardzo wysoką sprawność. Także tryb stand-by został również zoptymalizowany - wzmacniacz pobiera w nim 0,2W.

Obudowa jest z grubej stalowej blachy, która cechuje się wytrzymałością, sztywnością, ekranowaniem i tłumi wibracje od źródeł zewnętrznych. W celu redukcji zniekształceń sekcja przedwzmacniacza została odsunięta od sekcji mocy najbardziej jak to było możliwe i jest ona zasilana z osobnego, dedykowanego zasilacza. I32 posiada 2 pary niskoszumnych wejść XLR oraz 3 pary wejść RCA. Posiada także dwie pary wyjść RCA: z przedwzmacniacza oraz wyjście record. I32 będzie również posiadał opcję rozszerzenia o specjalną kartę MEDIA, która będzie oferowała wejścia strumieniowe takie jak USB, iPod, LAN, itp.

Wszystkie ścieżki sygnałowe są tak krótkie jak to tylko możliwe, a wszystkie regulacje sygnału (wybór źródła, głośność, balans) są wykonywane w czysto analogowe postaci. Wejścia niezbalansowane są konwertowane do formy zbalansowanej za pomocą wzmacniaczy operacyjnych Burr Brown OPA2134 i podłączone do sterowania głośności i balansu zrealizowanych na specjalnie dobieranych układach LM1972 w konfiguracji zbalansowanej. Wybór źródeł został zrealizowany na wysokiej jakości przekaźnikach.

Wzmacniacze UFPD (Ultra Fast Power Device) zaliczają się to tak zwanych wzmacniaczy klasy D, czy też inaczej impulsowych. Stosowane przez Primare układy określone skrótem UPFD mają kilka cech charakterystycznych. Technologia UFPD posiada stałe sprzężenie zwrotne o głębokości 26dB w całym zakresie audio i jest stabilna znacznie powyżej tego pasma. Jest to dość proste do zrealizowania we wzmacniaczach liniowych, ale znacznie trudniejsze w szybkich wzmacniaczach impulsowych. W przeciwieństwie do zastosowania wzmacniacza i filtru jako dwóch osobnych komponentów, UFPD zawiera oba. Wzmacniacze UFPD aktywnie adaptują swoje wzmocnienie zapewniając stabilność podczas uruchamiania, przesterowania i uaktywnienia ograniczenia prądowego. Wykrywają zmiany sygnału na wyjściu filtra i kompensują je poprzez zastosowanie sprzężenia zwrotnego. Adaptacyjna natura sterowania sprzężeniem zwrotnym pozwala na użycie kilku decybeli więcej stałego wzmocnienia w paśmie audio i zapewnia wydajność niezależną od wariacji obciążenia.

Primare zastosowało też technolgię impulsową w zasilaczu. Menu użytkownika wykorzystuje graficzny wyświetlacz, którego jasność można ustawić na jednym z czterech poziomów. Po kilku sekundach wyświetlacz przygasa i powraca do zaprogramowanej jasności natychniast po naciśnieciu dowolnego przycisku. Ustawienia pozwalają na zaprogramowanie domyślnego głośności urządzenia, oznaczania wejść, dezaktywacji wejść i osobnych ustawień głośności i balansu dla każdego z wejść w 1dB krokach. Wymiary wzmacniacz to 430 x 385 x 100 mm. Jego masa wynosi 11 kg.

Odtwarzacz Primare CD32 pobiera sygnał z transportu w formie AES/EBU (zbalansowany SPDIF) i dostarcza go do konwertera częstotliwości próbkowania SRC4382 (konwertuje do 96kHz), którego konstrukcja redukuje jitter. SRC4382 pozwala także na tryb bezpośredni omijający funkcję konwersji częstotliwości. Odtwarzacz CD32 posiada dwa przetworniki cyfrowo-analogowe Burr-Brown PCM1704 połączone z filtrem cyfrowym DF1706. Stopień konwersji prądu na napięcie jest w pełni dyskretny (nie zawiera wzmacniaczy operacyjnych) i jest zakończony pojedynczym tranzystorem MOSFET sterowanym z aktywnego źródła prądu. CD32 nie posiada kondensatorów w ścieżce sygnałowej: układ DC-serwo redukuje napięcie stałe na wyjściu. W celu otrzymania jak najkrótszej ścieżki sygnałowej i jej izolacji zastosowano technologię SMD i oddzielne moduły PCB.

CD32 posiada dedykowany transport CD zawierający laser firmy Sanyo, transport ten nie jest zbudowany na multiformatowym interfejsie CD/DVD-ROM. Układ serwo bazujący na rozwiązaniach firmy Toshiba zawiera pięciosekundową pamięć FIFO w celu usunięcia jittera i zabezpieczenia od udarów mechanicznych.

W celu zapewnienia najnowszych standardów pracy w trybie stand-by, dla układu procesora CD32 posiada zasilacz impulsowy. Natomiast wszystkie układy analogowe i cyfrowe są zasilane z transformatora o rdzeniu R-core z osobnymi uzwojeniami dla układów analogowych, cyfrowych i mechanicznych. Napięcia te są dokładnie stabilizowane z zastosowaniem filtrów L-C i elementów dyskretnych. Układy te zapewniają wydajność znacznie przekraczającą wymagania podłączonych obwodów.

Odtwarzacz CD32 posiada obudowę z grubej stalowej blachy, która cechuje się wytrzymałością, sztywnością, ekranowaniem i tłumi wibracje od źródeł zewnętrznych. Zastosowano biały wyświetlacz OLED, który jest izolowany od komponentów wewnętrznych za pomocą separowanego panelu frontowego. Podczas odsłuchu odtwarzacz automatycznie redukuje jasność. Po podłączeniu CD32 z I32 za pomocą gniazd IR, jasność obu wyświetlaczy będzie taka sama.

Częstotliwość próbkowania CD32 może być przełączana między 44,1kHz, 48kHz i 96kHz. Odtwarzacz pozwala na odtwarzanie plików MP3/WMA zapisanych na dysku lub USB w połączeniu z możliwością programowania ścieżek.

Oprócz wspomnianego gniazda USB, i gniazda IR 3,5mm, odtwarzacz ma też port RS232 i wejście/wyjście wyzwlacza 3,5mm. Wyjścia analogowe audio sa w postaci zbalansowanej (XLR) i niezbalansowanei (RCA). Na wyposażeniu są też wyjścia cyfrowe AES/EBU, SPDIF i TosLink.

Pobór mocy to 0,5W w trybie stand-by, 22W w trybie bezczynności 22W, a w trybie pracy 25W. Wymiary to 430 x 385 x 110 mm. Masa jest r/owna 9kg

[zdjęcie wzmacniacza Primare I32 z odtwarzacze Primare CD32]
[zdjęcie wzmacniacza Primare I32 z odtwarzacze Primare CD32 - tylne ścianki]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl