Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Blog - wpisy o fonografii

2017.01.4

Dobra sprzedaż winyli na rynku brytyjskim w 2016 roku

Brytyjskie stowarzyszenie fonograficzne BPI opublikowało podsumowanie dotyczące roku 2016. Według podanych statystyk rynek muzyczny zwiększył się o 1,5%. Trzeba jednak mieć na względzie, że w obecnych czasach trudno o ścisłość przy takich porównaniach. Aby uwzględnić strumieniowanie i sprzedaż pojedynczych utworów w formie plików stosowane są przeliczniki na wirtualne albumy (AES - Album Equivalent Sales). Według stosowanej metody równoważnikiem jednego albumu jest bądź to 10 ściągniętych plików bądź 1.000 odtworzeń strumieniowych.

Tendencje dotyczące głównych typów dystrybucji muzyki nie są zaskoczeniem. Rośnie ilość transmisji strumieniowych (44,9mln AES, zmiana +67,5% rok do roku), spada sprzedaż plików zarówno w formie pojedynczych utworów (9,8mln AES, -26,2%) jak i całych albumów (18,1mln, -29,6%). Spada też sprzedaż CD (47,3mln, -11,7%). Od lat mówi się o upadającym rynku CD, ale jak widać spadek ten nie jest gwałtowny i format ten ciągle ma bardzo duże znaczenie. Według zastosowanej metody obliczeń w 2016 roku płyty CD jeszcze wyprzedziły strumieniowanie, choć zapewne to się już nie uda w roku 2017.

Płyty winylowe sprzedawały się w Wielkiej Brytanii w 2016 roku bardzo dobrze. Sprzedaż LP wzrosła o 52,6% do 3,2 milionów sztuk. Według szacunkowych danych jest to największa ilość od 1991 roku. Pierwsza dziesiątka najpopularniejszych winylowych LP przedstawia się następująco:
1. David Bowie - Blackstar
2. Amy Winehouse - Back To Black
3. Various Artists OST - Guardians Of The Galaxy Mix 1
4. Radiohead - A Moon Shaped Pool
5. Fleetwood Mac - Rumours
6. The Stone Roses - The Stone Roses
7. Bob Marley And The Wailers - Legend
8. The Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
9. Prince & The Revolution - Purple Rain OST
10. Nirvana - Nevermind

Wiadomo już, że nieco zwiększył się rynek winyli w Japonii. Do końca listopada 2016 sprzedano 706 tysięcy płyt, co nawet bez sprzedaży grudniowej daje liczbę większą niż 662 tysiące z roku 2015.

Natomiast najciekawsze będą wyniki z rynku amerykańskiego. Według RIAA pierwszym półroczu 2016 sprzedaż była około 9% mniejsza niż rok wcześniej. Spadek odnotowano po raz pierwszy od roku 2006. Zobaczymy czy w drugim półroczu udało się odwrócić negatywną tendencję.

Uzupełnienie z 2017.01.09
Według danych Nielsena opublikowanych 5 stycznia amerykański rynek płyt winylowych jednak zwiększył się o 10%. Co prawda zawsze występują pewne różnice pomiędzy danymi Nielsena a danymi RIAA, ale w latach ubiegłych nie były one zbyt duże. W tej sytuacji można się spodziewać, że statystyki RIAA też nie odnotują spadku sprzedaży. (GS)

2017-01-4 Stały adres dla tego wpisu (Dobra sprzedaż winyli na rynku brytyjskim w 2016 roku)

2016.01.30

Dalszy wzrost rynku winylowego w 2015 roku

Dostępne na jesieni częściowe dane z czterech największych rynków (USA, Niemcy, Wielka Brytania, Japonia) dawały podstawy do prognozy, że w roku 2015 sprzedaż płyt winylowych znowu wzrośnie. Już w styczniu opublikowano całkiem sporo danych za rok 2015 i mamy potwierdzenie, że winyl kontynuuje swoją dobrą passę.

Według Nielsena w Stanach Zjednoczonych sprzedaż LP wzrosła o 30% zbliżając się do 12 milionów. Według oficjalnych danych RIAA sprzedaż jest zawsze większa niż według Nielsena, ale procentowe wzrosty były ostatnimi laty podobne według obydwu źródeł. Tak więc można zakładać, że te dane się z grubsza potwierdzą.

Podobny wzrost zanotowano w Niemczech. Skrótowy komunikat niemieckiego stowarzyszenia fonograficznego nie podaje szczegółów, ale jest tam stwierdzenie, że sprzedaż płyt winylowych wzrosła o 32,2%.

Nie mam też pełnych danych z rynku brytyjskiego, ale nawet bez znajomości wyników dla singli, sama tylko sprzedaż LP jest wystarczająco wymowna. W Wielkiej Brytanii sprzedano w 2015 roku 2,115 miliona LP, wobec 1,289 miliona w 2014 i 781 tysięcy w 2013. Renesans LP w UK przyszedł nieco później niż w USA, ale tempo wzrostu jest ostatnio imponujące.

Na rynku japońskim sprzedano w 2015 roku 662 tysiące płyt winylowych wobec 401 tysięcy w roku 2014. Jest to najlepszy wynik od 2002 roku kiedy sprzedaż wynosiła 697 tysięcy.

Przypomnę, że na te cztery kraje przypada około 75% światowego rynku winylowego. Mamy więc pewność, że globalny rynek znowu się powiększył. Jest to już dziewiąty kolejny rok stałego wzrostu. (GS)

2016-01-30 Stały adres dla tego wpisu (Dalszy wzrost rynku winylowego w 2015 roku)

2015.10.19

Zapowiada się kolejny dobry rok dla winyli

Jak już pisaliśmy wcześniej na rynku płyt winylowych dominującą pozycję mają Stany Zjednoczone, na które przypada około połowa światowej sprzedaży. Oprócz tego największe są rynki w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Japonii. Opublikowano trochę informacji o wynikach sprzedaży płyt winylowch w pierwszych miesiącach 2015 roku w krajach tej czołowej czwórki i dane są bardzo obiecujące.

Wyniki sprzedaży za pierwsze półrocze z rynku amerykańskiego podał zarówno Nielsen jak i RIAA. Według Nielsena sprzedaż LP wzrosła o 38,4%. A według RIAA wzrost jest nieco większy i wyniósł 42,8%. RIAA podaje też 21,8-procentowy wzrost sprzedaży singli.

Według niemieckiego stowarzyszenia BVMI w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku sprzedaż winylowych albumów wyniosła około 1,4 miliona, czyli w przybliżeniu 25% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Z kolei według danych BPI z rynku brytyjskiego w pierwszym półroczu sprzedaż LP wzrosła o 56,3%. Gdyby ta dynamika została utrzymana to są nawet szanse na osiągnięcie sprzedaży blisko 2 milionów płyt do końca roku 2015. BPI podaje też, że najpopularniejszy jest repertuar rockowy.

Japońskie stowarzyszeie fonograficzne podaje wyniki sprzedaży co miesiąc. Teraz mamy dostępne dane na koniec sierpnia. Sprzedano łącznie 417 tysięcy płyt winylowych. Przypomnijmy, że w całym roku roku 2014 osiągnięto 401 tysięcy. Z kolei w najlepszym ostatnio roku 2012 sprzedaż wyniosła 453 tysiące. A więc i Japonia zapewne zanotuje najlepszy wynik od ponad dziesięciu lat. (GS)

2015-10-19 Stały adres dla tego wpisu (Zapowiada się kolejny dobry rok dla winyli)

2015.06.18

Światowy rynek winyli w 2014 roku

W kwietniu stowarzyszenie IFPI wydało komunikat prasowy dotyczący globalnej sprzedaży płyt winylowych. Wcześniej przeoczyłem tą publikację, ale jest ona na tyle ciekawa, że warto do niej wrócić nawet z pewnym opóźnieniem. Relacjonowane przez nas wcześniej doniesienia z kilku krajów dały już całkiem dobry obraz wzrostu rynku płyt winylowych w 2014 roku. Tabela z komunikatu prasowego IFPI pokazuje to zjawisko jeszcze dokładniej. Można też zorientować się w proporcjach wielkości rynków z różnych krajów. Do danych z oryginalnej tabeli IFPI dodaliśmy trochę dodatkowych liczb uzyskanych poprzez odpowiednie obliczenia. Na końcu tabeli zamieściliśmy pozycję inne kraje (obliczyliśmy wartość sprzedaży wykorzystując tabelę IFPI jako źródło danych do rachunków) oraz dodaliśmy kolumny z określeniem jaki procent rynku światowego przypadał na dany kraj w latach 2013-2014. Poszerzona tabela przedstawia się następująco:

10 największych rynków płyt winylowych
Poz.KrajSprzedaż
w 2013
(mln. USD)
udział w rynku
światowym
(2013)
Sprzedaż
w 2014
(mln. USD)
udział w rynku
światowym
(2014)
zmiana
2014/2013
1USA118,852,99%181,652,36%+52,8%
2Niemcy25,511,37%34,09,80%+33,4%
3Wlk. Brytania19,88,83%31,79,14%+60,1%
4Japonia9,04,01%16,34,70%+81,4%
5Holandia9,44,19%14,14,07%+50,2%
6Francja8,83,93%12,23,52%+39,2%
7Kanada7,03,12%9,22,65%+31,6%
8Włochy3,51,56%6,21,79%+76,5%
9Australia2,71,20%6,01,73%+127,0%
10Szwecja2,31,03%3,71,07%+59,9%
-inne kraje17,47,76%31,89,17%-
-globalnie224,2-346,8-+54,7%

Jak widać dominacja trzech najważniejszych krajów jest znaczna. Rynek amerykański to ponad połowa rynku światowego, a rynki niemiecki i brytyski mają niespełna 10-procentowe udziały. Zastanawia mnie brak Chin w pierwszej dziesiątce. Ciekawe czy wynika to z niedostatków metodologii zbierania danych, czy faktycznie na rynku chińskim winyl nie cieszy się popularnością.

Korzystając z danych IFPI uzupełniliśmy też tabelę z zestawieniem sprzedaży płyt winylowych począwszy od roku 2001. Znajduje się ona w naszym słowniku (link). Z jednej strony rynek winylowy stanowił w 2014 roku niewiele ponad 2% całego rynku fonograficznego. Z drugiej strony w 2006 globalna sprzedaż miała wartość 36 milionów dolarów, a w 2014 roku osiągnięto prawie 347 milionów. Oznacza to blisko 10-krotny wzrost, co osobiście oceniam jako imponujący sukces. (GS)

2015-06-18 Stały adres dla tego wpisu (Światowy rynek winyli w 2014 roku)

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2016 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl